Akademik Etkinliklere Katılma

Bu yazıda akademik etkinliklere katılım ve çıktıları üzerine tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Bugüne kadar yaklaşık 15 kongreye katıldım. Akademik etkinlik için 6 ülkeye ve toplamda 10 kadar yurtdışı akademik geziye katıldım. Birçoğunu kongrelerin yüksek lisans düzeyinde diğerlerini ise doktora dönemimde katıldım (2018 yılı itibariyle dr’den atılmış bulunmaktayım.).

Güncel çalışmaları görme açısından kongreler büyük fırsatları barındırmaktadır. Kongre seçimi yaparken kongre konu kapsamının geniş veya çok özel bir alana yönelik olup olmaması büyük oranda etkinliğin niteliğini etkilemekte.

Geniş alanları kapsayan kongrelerde kendi alanınızla ilgili veya alnınıza yakın kişiler ile network oluşturmak neredeyse imkansız birşey. Öncelikle kendi alanınızla ilgili kongreleri tercih etmeniz network ve yeni ortak çalışma yapma şansları doğurması açısından son derece etkili tercih olacaktır.

Akademik etkinliğe katılınıyorsa etkinliğin tüm programına katılarak daha verimli olmaya çalışmak daha akılcı olacaktır. Bugüne kadar katılmış olduğum etkinliklerde bu hususa dikkat etmeye özen gösterdim. Bu şekilde birçok yeni çevre edindim. Akademik etkinliklerin gün içinde erken tamamlanarak katılımcılara sosyal imkanlar sunması gerekir.

Kürşat ÇAPRAZ

InTraders Akademik Platform

https://www.intraders.org/october/
Please follow and like us:

Leave a Comment